16 września 2021 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która sprawiła, że brak jest możliwości podważania decyzji administracyjnych, jeżeli od dnia ich doręczenia lub ogłoszenia upłynęło dziesięć lat, a także gdy decyzje wywołały nieodwracalne skutki prawne (art. 156 § 2 KPA)

Obecnie, nawet jeśli będziemy mieli do czynienia z sytuacją gdy:

  • decyzja była wydana bez podstawy prawnej,
  • decyzja była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały,
  • w razie wykonania decyzji wywołałaby czyn zagrożony karą

nie będzie można uzyskać nieważności takiej decyzji, o ile od jej doręczenia upłynęło 10 lat. Co więcej, nowe przepisy wprowadzają zasadę, że jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji, o której mowa w art. 156 § 2, upłynęło trzydzieści lat, nie będzie można w ogóle wszcząć postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności tejże decyzji.

W praktyce oznacza to, że w przypadku decyzji doręczonej lub ogłoszonej od 10 do 30 lat temu możliwe będzie wyłącznie stwierdzenie wydania jej z naruszeniem prawa. Brak będzie natomiast możliwości wykluczenia takiej decyzji z obrotu prawnego.

Przepisy w nowym brzmieniu stosuje się do wszystkich postępowań administracyjnych w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji lub postanowienia, wszczętych i niezakończonych przed 16 września 2021 r. ostateczną decyzją lub postanowieniem – art. 2 ust. 1 ustawa o zmianie ustawy – Kodeks Postępowania Administracyjnego z dnia 11 sierpnia 2021 r., Dz.U. z 2021 r. poz. 1491-

Warto zdawać sobie także sprawę, że przepisy przejściowe nowelizacji wprowadzają zasadę, że postępowania administracyjne w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, wszczęte po upływie trzydziestu lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji i niezakończone przed dniem 16 września 2021 r. (wejścia w życie nowelizacji) ostateczną decyzją lub postanowieniem, umarza się z mocy prawa.

 


  • źródło: https://www.infor.pl/
  • zdjęcie: Pixabay – https://www.pexels.com/