CZY WIESZ, ŻE?
Od wielu lat niezmiennie rodzina i szczęście rodzinne zajmują pierwsze miejsce wśród najważniejszych wartości w życiu codziennym Polaków. Według ostatnich badań CBOS (z tego obszaru) z lutego 2019 r. 80 proc. respondentów wskazuje na szczęście rodzinne jako najważniejszą wartość. Oznacza to, że jakość relacji z innymi ludźmi (zwłaszcza najbliższymi) są dla Polaków zdecydowanie ważniejsze niż wykształcenie (10 proc.), bogactwo i dobrobyt (9 proc.) czy praca zawodowa (36 proc.). /źródło: CBOS, luty 2019.

DLACZEGO „Korzenie MOCy”?

338569232_147436548005649_6603935023841511606_n

Lojalność rodzinna jest jak niewidzialna nić, która splata członków rodziny ze sobą. Przędzą tej nici są przekazy międzypokoleniowe: wypracowane przez pokolenia reguły i zasady, sprzyjające przetrwaniu i dobremu życiu. Te reguły są obecne w formie przekonań, sposobów reagowania, zachowań, rytuałów i dotyczą różnych aspektów naszego życia.To, co pomogło przetrwać jednemu pokoleniu, zostanie przekazane kolejnemu, jako sprawdzony sposób na przeżycie. Powstawaniu i utrwalaniu się przekazów mocno sprzyja biologia: nasze układy nerwowe są plastyczne i kształtują się pod wpływem doświadczenia. Lojalność rodzinna jest sensowna, uzasadniona i czeto potrzebna. Ale ma też swoją ciemną stronę, może stać się też nicią krępującą i blokującą w rozwoju. Zasady, wobec których mielibyśmy być lojalni, powstawały w innym kontekście niż ten, w którym my żyjemy, mogą być więc nieaktualne, nieadekwatne do potrzeb, a nawet niezgodne z aktualnym stanem wiedzy. Wtedy przestrzeganie ich staje się dla nas unieszczęśliwiające, a czasem nawet groźne.

JAK CZERPAĆ MOC?
Genogram jest mapą międzypokoleniowych wzorców wzajemnych relacji między członkami rodziny. To symboliczne drzewo genealogiczne z zaznaczonymi relacjami, które ułatwiają znalezienie ewentualnych przyczyn kryzysu danej rodziny i stworzenie planu pomocy. Genogramu używa się do zidentyfikowania wzmacniających związków, obszarów potrzeb, a także celów interwencji.

Nasza Fundacja prowadząc warsztaty odkryła, że wszystko to, co zostanie omówione i wydobyte na wierzch podczas zajęć, traci swoją niszczącą moc. Wtedy pojawia się przestrzeń na świadomy wybór w obszarze tego, co chcemy z naszych korzeni przyjąć, a co chcemy definitywnie pożegnać. Praca na socjogramie (genogram z uwzględnieniem aspektów społecznych, historycznych, kulturowych dla danego czasu i rodziny) oraz przy użyciu gry terapeutycznej „Grunt to korzenie” pozwala na głębokie wglądy i realną poprawę naszego funkcjonowania, stąd pomysł na realizację warsztatów pt. „Korzenie Mocy”, czyli wszystko o przekazach rodzinnych.

DLA KOGO?
Warsztaty przeznaczone są dla każdej osoby pełnoletniej – zainteresowanej rozwojem osobistym oraz rozszyfrowaniem swojego kodu generacyjnego i doświadczeniem rozwoju własnego potencjału, na tle rozwiązanych starych lojalności i więzi rodzinnych.

GDZIE?
Warsztaty realizowane są w Warszawie, w miejscu dostosowanym architektonicznie dla osób ze szczególnymi potrzebami.

CO I JAK?
Warsztaty realizowane są w formie cyklicznej, każdy warsztat ma zaplanowane 6 odrębnych spotkań, każde po 3 godz. (realizowane raz w tygodniu przez półtora miesiąca).

Cykliczność spotkań jest istotna z punktu widzenia skuteczności warsztatu. Uczestnicy mają czas na przepracowanie i wypróbowanie zdobytych narzędzi oraz na ich konfrontację jeszcze w trakcie trwania cyklu edukacyjnego. Warsztaty przewidują przekazanie materiałów/zadań do samodzielnej pracy (pracy indywidualnej) pomiędzy spotkaniami warsztatowymi (m.in. stworzenie swojego socjogramu – częściowo na warsztatach, częściowo poza nim). Proces, który toczy się między zajęciami jest bardzo ważny. Uczestnicy warsztatów w razie potrzeby, mogą liczyć na konsultacje/wsparcie z prowadzącym zajęcia między poszczególnymi sesjami.

PROGRAM WARSZTATÓW

1 zajęcia (3 godz.): Teoria:

Co to jest genogram? Co to jest lojalność rodzinna? Czym są przekazy międzypokoleniowe? Czy korzenie mogą być naszą mocą?

– Pierwotny konflikt oraz przysięga lojalności i jej wpływ na zdolność rodziców do nawiązywania relacji z dziećmi, tworzenie relacji między rodzicami a dziećmi, między dziećmi a rodzicami, pomiędzy parami i innymi związkami. Wykład, warsztat. Pytania i odpowiedzi. Bazowanie na doświadczeniu własnym uczestników.

– Wprowadzenie do Generation-Code®. Co oznacza Generation-Code®? Zasady gry „Grunt to korzenie”.

– Inspiracja domowa – prześledzenie swojego drzewa genealogicznego (przekazanie materiałów pomocniczych m.in. pytań do swojej rodziny, wskazanie gdzie szukać danych biograficznych, jak rysować socjogram)

2 i 3 zajęcia (6 godz.): Praktyka:

– Gra w grę terapeutyczną „Grunt to korzenie” – podążanie za potrzebami grupy (rozkodowanie chronologii i ważnych dat rodzinnych, kolejności narodzin, i ról w rodzinie, mocnych stron rodziny, sekretów rodzinnych, ważnych informacji determinujących rodzinną rzeczywistość).

– Inspiracja domowa – przekazana przez prowadzącego warsztaty w zależności od dynamiki i potrzeb grupy

4 i 5 zajęcia (6 godz.): Praktyka:

– Gra w grę terapeutyczną „Grunt to korzenie” – podążanie za potrzebami grupy (m.in. bazowanie na „czuciu” praca z ciałem metodą A.Lowena oraz praca na strukturze rodziny w oparciu o narzędzie terapeutyczne A.Pesso – transformacja przekonań).

– Inspiracja domowa – przekazana przez prowadzącego warsztaty w zależności od dynamiki i potrzeb grupy

6 zajęcia (3 godz): Praktyka:

– Gra w grę terapeutyczną „Grunt to korzenie” – podążanie za potrzebami grupy (korzystanie z wymienionych wyżej narzędzi terapeutyczno-warsztatowych, praca na potencjale i specyfice grupy, bogactwo pracy na socjogramie sprawia, że często dostrzega się więcej niż jeden wzorzec rodzinny naraz)

– Feedback – wymiana doświadczeń, domknięcie procesu.

Jeśli chcesz zorganizować warsztaty zamknięte – skontaktuj się z nami.