Zachęcamy do rozwiązania “QUIZ-u” dzięki któremu sprawdzicie, czy jesteście czujni na phishing tj. metodę oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem, czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Tego rodzaju przestępstw sukcesywnie przybywa, dlatego warto edukować się i być czujnym.

Powszechne są także próby wyłudzania danych przez telefon, czasami nazywanego phishingiem głosowym lub „vishingiem”, w tej odsłonie oszust dzwoni, twierdząc, że reprezentuje lokalny bank, policję, a nawet urzędy. Zazwyczaj straszy jakimś problemem oraz nalega, aby go natychmiast rozwiązać. W tym celu domaga się udostępnienia informacji o koncie lub zapłacenia kary pieniężnej. Zdarza się, że oczekuje zapłaty przelewem bankowym lub kartą przedpłaconą, więc płatności te nie są możliwe do prześledzenia.

Możecie się też spotkać z SMS phishing, inaczej „smishing”, jest on rozbudowaniem wspomnianego wyżej vishingu — finalnie jest to ten sam rodzaj oszustwa z tą różnicą, że realizowany za pomocą SMS-ów.

Dla chętnych proponujemy skorzystać z quiz-u, który składa się z ośmiu pytań przygotowanych przez specjalistów z firmy Google. Wystarczy wejść na stronę: https://phishingquiz.withgoogle.com/ (to nie phishing, ale stosujcie zawsze powyższe zasady tj. podawajcie wymyśloną nazwę użytkownika i adres mailowy, które nie są powiązane z Waszymi faktycznymi danymi osobowymi), następnie postępujcie zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Na co zwyczajowo należy zwrócić uwagę?

  • Wiadomość zawiera łącza, które wyglądają trochę dziwnie. Nawet jeśli nie wystąpi żadne z powyższych, nie klikaj pochopnie żadnych wbudowanych łączy. Zamiast tego wskaż kursorem myszy łącze, aby wyświetlić rzeczywisty adres URL i sprawdzić, czy jest Ci znany.
  • W przesłanej wiadomości mailowej rozpoznajemy nadawcę, ale jest to osoba, z którą nigdy nie rozmawialiśmy. Nawet gdy nazwisko nadawcy jest Ci znane, zachowaj ostrożność, jeśli jest to ktoś, z kim normalnie się nie komunikujesz, a zwłaszcza jeśli treść wiadomości e-mail nie ma nic wspólnego z Twoimi normalnymi obowiązkami zawodowymi.
  • Wiadomość brzmi przerażająco. Uważaj, jeśli wiadomość e-mail ma charakter straszący lub alarmujący, aby stworzyć poczucie pilności, zachęcając do kliknięcia „teraz”.
  • Wiadomość zawiera nieoczekiwane lub nietypowe załączniki.

POWODZENIA!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *